İletişim: info@ordum.com - 0 537 609 57 26           
  Anasayfa                   Detaylı Arama

 

BÜYÜKŞEHİRDEN TARIMA DESTEK2019-04-29 17:02:00

 

BAŞKAN GÜLER, “TARIMI VE HAYVANCILIĞI DESTEKLEYEREK ORDU EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen “Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında düzenlenen fide dağıtım töreninde konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tarımı ve hayvancılığı destekleyerek Ordu ekonomisine katkı sağlayacaklarını söyledi.

Üreticileri teşvik etmek ve seracılığı yaygınlaştırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından destek verilen örtü altı sebze yetiştiriciliğini geliştirmeye yönelik 2 adet proje ile üreticilere 30 bin adet salatalık fidesi, 40 bin aşılı domates fidesi ve 51 top sera naylonu dağıtımı yapıldı. Projenin il ekonomisine 4 milyon TL katkı sağlaması bekleniyor.

Düzenlenen fide dağıtım törenine katılan Başkan Güler, “Meyve sebzeden hayvancılığa kadar tarıma yönelik projeleri hayata geçirerek Ordu ekonomisine katkı sağlar hale getireceğiz” dedi.

BAŞKAN GÜLER, “ÜRETİME VE EKONOMİYE DÖNÜK YENİ PROJELER BAŞLATTIK”

Ordu’nun ekonomisine katkı sunmak üzere yeni projeler başlattıklarını belirten Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Seçim bitti, artık geçim dönemi başladı. Belediye sadece asfalt, kaldırım, çöp işiyle uğraşmıyor. Meyve sebzeden hayvancılığa kadar tarıma yönelik projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Bunun için güzel bir çalışma yaptık ve sizlere 30 bin salatalık, 40 bin domates fidesiyle birlikte sera naylonu dağıtarak meyve ve sebze hareketinin ilk adımını başlatıyoruz. Bunun dışında hayvancılık alanında da damızlık koyun, kaz ve pekin ördeğine kadar birçok türü Ordu ekonomisine katkı sağlar hale getireceğiz. Şehrimiz meyve, sebzenin dışında hayvancılık açısından da özel bir kaynak oluşturacak hale gelecektir. Hesabımızda bir de meyve suyu fabrikası var. Elma, armut, üzüm gibi kaynaklarımız var. Hem Allah’ın verdiği nimetleri ziyan etmeyecek hem de ekonomimize katkı sunmuş olacağız. Bu çalışmaları da Valiliğimizle birlikte hayata geçireceğiz.  Şimdi kolları sıvıyor ve bu çalışmalarla siftahını yapıyoruz. Siftahı sizden bereketi Allah’tan diyorum” şeklinde konuştu.

VALİ YAVUZ, “ORTAK AKILLA BU ŞEHRE HEP BİRLİKTE GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ”

Ordu’nun ekonomisi ve üretimi adına bu zamana kadar hayata geçirdiği çalışmalar için Başkan Güler’e teşekkür ederek sözlerine başlayan Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Geçmişte Türkiye’ye önemli hizmetler yapmış, sadece ulusal değil uluslararası düzeyde de Türkiye’nin her türlü hizmetinde bulunmuş değerli bir büyüğümüzü Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Kendisi adaylık döneminden başlayarak ilin ekonomisi, üretimi ve istihdamı konusunda önemli projeler üretiyor. Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte sayın vekillerimizle, başkanımızla, tarım teşkilatımız ve Ordulu kardeşlerimizle ortak aklı ve istişare kültürünü hâkim kılarak bu şehre hep birlikte güzel hizmetler yapmayı diliyoruz” diye konuştu.

YILMAZ,“ORDU’YU MARKA BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Ordu’nun tarım kenti olduğunu belirten Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Bakanlığımızdan ve yerelden sağlanan kaynaklar bizim için son derece önem ifade ediyor. Bu noktada Büyükşehir Belediyemiz tarafından desteklenen bu projenin bugün fide dağıtım törenini yapmak üzere toplandık. Sayın Valimiz göreve başladığı ilk günden itibaren her türlü çalışmalarımıza destek verdi. Büyükşehir Belediye Başkanımız da aday olduğu ilk günden itibaren tarıma önem verdiğini, üreticinin yanında olacağını her ortamda dile getirdi. Üretici dostu olduğunu göreve başlar başlamaz onayladığı dört proje ile bir kez daha gösterdi. Biz de tarım teşkilatı olarak gerek ben gerekse ilçe teşkilatlarımız ve üreticilerimiz, bizlere duyulan güveni boşa çıkartmayacağız. En iyi şekilde çalışmak, gayret etmek sureti ile üreteceğiz, yarışacağız ve Ordu’yu marka şehir yapmak için gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

FİDELERİN İL EKONOMİSİNE 4 MİLYON TL KATKI SUNMASI BEKLENİYOR

Proje kapsamında dağıtılan girdilerden toplamda 400 üretici yararlanırken kullanılan bu fidelerle yapılacak olan yetiştiricilikte yaklaşık 600 ton domates ve 300 ton salatalık üretiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu üretimin il ekonomisine katkısının ise 4 milyon TL civarında olması bekleniyor.