İletişim: info@ordum.com - 0 537 609 57 26           
  Anasayfa                   Detaylı Arama

 

MERALARDA ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR2019-09-12 14:34:00

 

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulanan "Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi" kapsamında meralarda ıslah çalışmaları devam ediyor.

Meralarda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren İl Müdürü Kemal YILMAZ; "Meralar, hayvansal üretimde en önemli girdiyi oluşturan kaba yemin en ucuz ve en kolay temin edildiği kaynaklardır. Bundan dolayı mera alanları hayvancılık sektörü açısından son derece önemlidir. Bu bakımdan, ilimizde bulunan mera alanlarının ot verimini ve kalitesini artırmak, bu alanlardan yetiştiricilerimizin en etkin şekilde faydalanmalarını sağlamak, dolayısı ile yem maliyetlerini azaltmak amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından "Mera Islahı ve Amenajmanı Projeleri" uygulanmaktadır" dedi.
122 BİN DEKAR ALANDA ISLAH ÇALIŞMALARI YAPILDI
İl Müdürlüğü olarak ıslah çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten İl Kemal YILMAZ; "Mera Islahı ve Amenajmanı Projeleri kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından 2019 yılında 12 adet proje uygulanmış olup, 38 bin dekar mera alanında ıslah çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar çerçevesinde, meralarımızda otun kalitesini ve verimini artırmak amacıyla, Aybastı İlçesi Kızkayası ve Germaşov yaylalarında 17 ton, Gölköy İlçesi Sırıklı, Muratçık ve Kale Yaylalarında 30 ton, Mesudiye İlçesi Yukarı Faldaca Yaylasında 18 ton olmak üzere toplam 65 ton kompoze gübre uygulaması yapılmıştır. Bunların yanında otlatmayı düzenleyici yapı ve tesisler olarak Mesudiye ilçesinde 40 adet kaşınma kazığı, 40 adet tuzluk, 1 adet koyun banyoluğu, 1 adet su deposu, 27 adet sıvat ve 2 adet gölgelik yapılmıştır. Ayrıca, Aybastı ilçesinde 40 adet kaşınma kazığı, 40 adet tuzluk, 1 adet koyun banyoluğu, 1 adet su deposu, 15 adet sıvat ve 1 adet gölgeliğin yapımı da geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştır" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; "2019 yılında yapılan çalışmalarla birlikte, 2014 yılından günümüze kadar toplam 122 bin dekar alanda ıslah çalışmaları yapılmıştır. Bu alanlarda uygulanan 21 adet projemiz tamamlanmış olup, 12 adet projemiz ise halen devam etmektedir. Görüldüğü üzere meralarımızı ıslah ederek hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz.